Atrakcje w okolicy

Śniardwy to największe jezioro w Polsce o powierzchni 114 km?. Jezioro to leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w południowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy.

Poprzez cieśninę zwaną „Przeczką” Śniardwy połączone są z jeziorami Bełdany i Mikołajskim, a krótkim kanalikiem z jeziorem Łuknajno. Jezioro jest bardzo płytkie. Największa głębia wynosi do 23,4 m, a średnia głębokość nie przekracza dziesięciu, a w wielu miejscach i trzech metrów. Liczne głazy, ukryte tuż pod powierzchnią wody (20 do 30 cm pod lustrem wody) w większości nieoznaczone, stwarzają spore niebezpieczeństwo nawigacyjne. Najwięcej kamieni znajduje się w części południowej i wschodniej; kryją się często tuż pod powierzchnią wody.

Na płytkim, dużym jeziorze, przy nagłej zmianie pogody, gdy wzrasta siła wiatru, a ma on się gdzie rozpędzić, dosłownie w ciągu kilku minut podnosi się wysoka, półtorametrowa, stroma fala. Ta cecha Śniardw była już przyczyną wielu tragedii. Nagła zmiana pogody może zaskoczyć nawet doświadczonego i znającego jezioro żeglarza. Nikt rozsądny nie lekceważy wtedy owych niespokojnych wód, tym bardziej, że płytkie, kamieniste brzegi, bądź ciągnące się na przestrzeni nieraz kilkuset metrów szuwary uniemożliwiają schronienie się na brzegu.

Przeczytaj cały tekst: Jezioro Śniardwy – największe w Polsce – Moje Mazury.

Atrakcje w Nowych Gutach

  • Punkt widokowy przy cmentarzu poniemieckim
  • W obrębie remizy strażackiej rozpoczęto budowę przystani bezpieczeństwa dla jachtów i łodzi w Nowych Gutach, na przeciwko powstają miejsca noclegowe z pełnym zapleczem gastronomicznym i wypoczynkowym.
  • Głaz narzutowy (pomnik przyrody)
  • Ogólnodostępna plaża OSP za Wiatrakiem
  • Szkoła Windsurfingu wraz z placem zabaw na wodzie
  • W sezonie punkty sprzedaży napojów, lodów i fast foodów
  • Sklep spożywczy

Gastronomia

  • Restauracja pod Wiatrakiem
  • Restauracja Panorama
  • Tawerna u Faryja

Turystyka w gminie Orzysz

Informacje pochodzą ze strony www.orzysz.pl.

Nazwa miejscowości Orzysz pochodzi od pruskiego wyrazu ?Orys? oznaczającego powietrze. Niegdyś używano nazw: Arys, Arisz, Orsesche, Rosisch. Wieś założono na starym trakcie handlowym biegnącym pośród bagien, lasów i jezior. W 1725 roku król pruski Fryderyk Wilhelm I nadał Orzyszowi prawa miejskie. Miasto otzrymało herb- czarnego orła, trzymającego w szponach skrzyżowane berło, szpadę i róg obfitości.

Kościół Filialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z przełomu XIX i XX w.,

Zabytkowe domy murowane z XVIII, XIX i początek XX w. przy ul. Ełckiej, Giżyckiej, Rynek i Wojska Polskiego,

Ogródek – nawet kocie łby nie powinny zniechęcić zmotoryzowanych do odwiedzania starej chaty mazurskiej, postawionej tu u schyłku XIX w. przez cieślę z duszą poety – Michała Kajkę. Obecnie mieści się tu muzeum nazwane jego imieniem.

Cierzpięty – wieś położona nad jez. Buwełno z cmentarzem z I wojny światowej i resztkami umocnień obronnych z II wojny światowej.

Dziubiele – wieś z punktami widokowymi nad stromym, północnym brzegiem jeziora Śniardwy.

Ublik – Wieś położona pomiędzy jeziorami : Ublik Wielki i Ublik Mały. Miejscowość ta posiada pozostałości zespołu dworskiego z poł. XIX w. (obecnie ośrodek wypoczynkowy) – a także parkiem i ogrodzeniem z bramą cmentarza z XIX w.

Okartowo – przepięknie położona miejscowość pomiędzy jeziorami : Tyrkło i Śniardwy. We wsi jest wiele miejsc widokowych z Kościołem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku.

Trasa rowerowa wokół jeziora Śniardwy

Trasa: Mikołajki ? Wierzba ? Wejsuny ? Niedźwiedzi Róg ? Karwik ? Jedlin ? Zdory ? Kwik ? Nowe Guty ? Okartowo ? Suchy Róg ? Dziubiele ? Łuknajno ? Mikołajki. Długość trasy: 85 km.

Opis: Trasa jest bardzo atrakcyjna ? ogrom jeziora Śniardwy, rezerwat konika polskiego w Popielnie, jezioro Łuknajno i piękne lasy Puszczy Piskiej, przeprawa promowa ? czego więcej trzeba? Uwaga! Wycieczka możliwa jest do odbycia w całości tylko od maja do października, czyli wtedy, gdy kursuje prom do Wierzby.

Więcej informacji: www.mojemazury.pl

 

Lokalizacja

Kontakt

Agroturystyka u Królów
Nowe Guty 13,
12-250 Orzysz

tel. Elżbieta +48 87 423-86-10
tel. Stanisław +48 693-384-027
© 2015 Elżbieta i Stanisław Król | Wykonanie: PD Film