Śniardwy to największe jezioro w Polsce o powierzchni 114 km2. Jezioro to leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w południowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy.
Poprzez cieśninę zwaną „Przeczką” Śniardwy połączone są z jeziorami Bełdany i Mikołajskim, a krótkim kanalikiem z jeziorem Łuknajno. Jezioro jest bardzo płytkie. Największa głębia wynosi 23,4 m, a średnia głębokość nie przekracza dziesięciu, a w wielu miejscach i trzech metrów. Liczne głazy, ukryte tu pod powierzchnią wody (20 do 30 cm pod lustrem wody) w większości nieoznaczone, stwarzają spore niebezpieczeństwo nawigacyjne. Najwięcej kamieni znajduje się w części południowej i wschodniej; kryją się często tuż pod powierzchnią wody.
Przeczytaj cały tekst: Jezioro Śniardwy – największe w Polsce – Moje Mazury.
Informacje pochodzą ze strony www.orzysz.pl.
Nazwa miejscowości Orzysz pochodzi od pruskiego wyrazu „Orys” oznaczającego powietrze. Niegdyś używano nazw: Arys, Arisz, Orsesche, Rosisch. Wieś założono na starym trakcie handlowym biegnącym pośród bagien, lasów i jezior. W 1725 roku król pruski Fryderyk Wilhelm I nadał Orzyszowi prawa miejskie. Miasto otrzymało herb – czarnego orła.
Kościół Filialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z przełomu XIX i XX w.,
Zabytkowe domy murowane z XVIII, XIX i początek XX w. przy ul. Ełckiej, Giżyckiej, Rynek i Wojska Polskiego,
Ogródek – nawet kocie łby nie powinny zniechęcić zmotoryzowanych do odwiedzania starej chaty mazurskiej, postawionej tu u schyłku XIX w. Obecnie mieści się tutaj muzeum.
Cierzpięty – wieś położona nad jez. Buwełno z cmentarzem z I wojny światowej i resztkami umocnień obronnych z II wojny światowej.
Dziubiele – wieś z punktami widokowymi nad stromym, północnym brzegiem jeziora Śniardwy.
Ublik – Wieś położona pomiędzy jeziorami Ublik Wielki i Ublik Mały. Miejscowość ta posiada pozostałości zespołu dworskiego z poł. XIX w. (obecnie ośrodek wypoczynkowy) a także parkiem i ogrodzeniem z bramą cmentarza z XIX wieku.
Okartowo – przepięknie położona miejscowość pomiędzy jeziorami: Tyrkło i Śniardwy. We wsi jest wiele miejsc widokowych z Kościołem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku.
Trasa: Mikołajki – Wierzba – Wejsuny – Niedźwiedzi Róg – Karwik – Jedlin – Zdory – Kwik – Nowe Guty – Okartowo – Suchy Róg – Dziubiele – Łuknajno – Mikołajki. Długość trasy: 85 km.
Opis: Trasa jest bardzo atrakcyjna – ogrom jeziora Śniardwy, rezerwat konika polskiego w Popielnie, jezioro Łuknajno i piękne lasy Puszczy Piskiej, przeprawa promowa. Czego więcej trzeba?
Uwaga! Wycieczka możliwa jest do odbycia w całości tylko od maja do października, czyli wtedy, gdy kursuje prom do Wierzby. Więcej informacji: www.mojemazury.pl.